'דיאלוג אחר': עשרות מורים ביבנה סיימו את קורס ההכשרה החדשני 'גישור בחינוך'

מפגש חגיגי ומרגש התקיים לאחרונה ביבנה עם סיום קורס ההכשרה 'גישור בחינוך' למורים, על-פי תכנית ייחודית של 'המרכז לדיאלוג אחר'.

co1

אקלים עירוני: דיאלוג אחר

10:41 01.03.2017

'דיאלוג אחר': עשרות מורים ביבנה סיימו את קורס ההכשרה החדשני 'גישור בחינוך'


מפגש חגיגי ומרגש התקיים לאחרונה ביבנה עם סיום קורס ההכשרה 'גישור בחינוך' למורים, על-פי תכנית ייחודית של 'המרכז לדיאלוג אחר'. קורס ההכשרה התקיים במסגרת תכנית מערכתית עירונית 'גישור - דיאלוג אחר', הפועלת ביבנה מזה 8 שנים, ביוזמתו של ראש העיר, צבי גוב-ארי ובמימונה של העירייה

במהלך הקורס נלמדו כלים יישומיים בגישור, והמורים נחשפו לתכנית החדשנית של 'דיאלוג אחר'.


תכנית ההכשרה, שהינה ייחודית ליבנה, מתבססת על הגישה ההתנהגותית-קוגניטיבית, וכוללת מיומנויות שליטה עצמית, התנהלות מחשבתית חדשה, שיתופי-פעולה ולקיחת אחריות אישית, ובכך מובילה להתפתחות ושינויים משמעותיים במערכות יחסים, בשיח הבינאישי וביצירת אקלים בית-ספרי מיטבי. התכנית פועלת בשיתוף-פעולה עם מנהל החינוך ומרכז רייך

 

co2

סיום קורס ההכשרה גישור בחינוך למורים

ראש העיר, צבי גוב-ארי, יזם את הפעלת תכנית הגישור בכל בתי-הספרבעיר, לאור ייחודיותה והיותה תכנית מערכתית, אשר מיועדת הן לתלמידים, הורים ומורים, ובכך תורמת להעצמת קהילת העיר כולה. ראש העיר משוכנע כי הגישור מסייע ביישוב סכסוכים בדרך של שיח, מחזק את הכבוד ההדדי על-ידי הקשבה, ובעיקר, מעניק למשתתפי התהליך כלי חשוב לחיים. "אנו שואפים להפוך את תהליך הגישור לחלק בלתי-נפרד מחיי היומיום בתרבות בית-הספר והשפעתו ניכרת באקלים החברתי-חינוכי. תכנית זו מתקיימת במחזוריות, ויש לראות בתכנית זו כתהליך אסטרטגי לשינוי מהותי וחיובי באקלים העירוני."


אחת התרומות הבולטות של התכנית היא בשיפור תפקודם של המשתתפים גם מחוץ לכותלי בית-הספר, ויצירת שינוי בדרכי החשיבה וההתנהגות כך שיבואו לידי ביטוי במעגלים רחבים יותר, הכוללים תקשורת יעילה במסגרת המשפחה, הסביבה הקרובה, הקהילה והחברה בכלל.

בעקבות תהליך הלמידה, סיפרו המורים במפגש המסכם, על שינויים משמעותיים שחלו אצלם, במעגל האישי, המשפחתי והחברתי. המשתתפים הביעו שביעות-רצון גבוהה במיוחד, ובשיאו של מפגש הסיום סיכמו את התהליך שחוו במילים עוצמתיות ומרגשות

 

co3

אורנה גילת, מייסדת ומנהלת המרכז לדיאלוג אחר, עם משתתפת בקורס וד"ר דיויד שמעוני

צילום באדיבות עיריית יבנה

המורה חנה סהר, מבית-הספר אביר יעקב, סיפרה: "הקורס חשוב, פרקטי ומגוון, עם תובנות לחיים  וכלים יישומים בבית-הספר ובמערכות יחסים במשפחה, בזוגיות ובקהילה. חשוב שהצוות ידבר באותה שפה ויטמיע טוב יותר את התהליך בבית-הספר."


המורה אלומה כהן, מבית-הספר פרדס צפוני: "זהו קורס תורם לשינוי דפוסי חשיבה, מוביל לחשיבה שונה, המסייעת למצוא פתרונות יצירתיים לאי-הבנות, בעיות וקונפליקטים המתרחשים בכיתה, בבית, בעבודה ובכלל. התכנים בקורס חשובים ביותר לכל מורה ומחנך."


יוכי כהן, מביה"ס רמות וייצמן: "אנחנו מודל לילדים שלנו, וחשוב מאוד שהכלים לגישור יוטמעו וייעשה בהם שימוש, כדי שכולם ירוויחו."

אורנה גילת, מייסדת ומנהלת 'המרכז לדיאלוג אחר', ציינה כי "מטרות התכנית הן לפעול ליצירת שיתופי-פעולה ותהליכי התפתחות במערכות יחסים, להטמיע מיומנויות שיח יצירתיות ומקדמות ולהוביל לשינוי בדרכי החשיבה וההידברות. התכנית מהווה קרש-קפיצה גם למורים המעוניינים לרכוש כלים והכשרה מקצועית בתחום הגישור ומאפשרת המשך למידה והתפתחות באמצעות תכניות ההמשך, כשהמסיימים בהצלחה זכאים לתעודה המאפשרת להם השתלבות בתחום מעניין ומבוקש במיוחד."

מדוברות העירייה נמסר כי לאור ההצלחה, קבוצת המורים תמשיך להתמקצע גם בחלק השני, בהנחייתו של ד"ר דיויד שמעוני, אשר יכשיר אותם להיות מגשרים מוסמכים, מתוך כוונה ליישם את הנלמד במעגלים רחבים יותר, למען יצירת דיאלוג אחר והובלה לעתיד הרמוני וחברתי יותר עבור כולנו.