גישור- דיאלוג אחר במערכת החינוך ביבנה

מגשרים צעירים, תלמידי כיתות ד', סיימו את סדנאות הגישור בבתי-הספר היסודיים

זאת במסגרת תכנית מערכתית עירונית ורב-שנתית, שיזם ראש העירייה, צבי גוב-ארי, ופועלת ביבנה בהצלחה זו השנה הששית ברציפות.

גוב-ארי יזם את הפעלת התכנית בבתי-הספר היסודיים ובחטיבות-הביניים לאור ייחודיותה וחשיבותה ביצירת שינויים ממשיים בקהילה הבית-ספרית. התכנית במימונה של עיריית יבנה ומופעלת על-ידי המרכז לדיאלוג אחר ומרכז רייך.

תהליך גישור

תהליך גישור

זו השנה הששית בה פועלת בהצלחה בשכבת כיתות ד' בבתי-הספר היסודיים ובחטיבות-הביניים תכנית 'גישור-דיאלוג אחר', ובמהלך החודש האחרון סיימו את הכשרתם 250 'מגשרים צעירים', תלמידי כיתות ד', הנרגשים למלא את תפקידם כמגשרי בית-הספר.

תארו לכם שילדכם חוזר מבית-הספר ומספר שילד מכיתתו הציק לו, לקח ממנו את הכדור בדיוק כשהחל לשחק עם חבריו בהפסקה. לאחר ששאלתם אותו: ''מה עשית? כיצד הגבת?'' הוא סיפר לכם שהפעם הוא פנה למגשרי ביה"ס, ואלו הזמינו אותם לשיחה משותפת ועזרו להם לפתור את הסכסוך ביניהם ובהפסקה אף שיחקו יחדיו.

תארו לכם סיטואציה אחרת. בין השכנים שלכם מתגלה מחלוקת קשה על מקום חנייה, אולם במקום לצעוק ולריב, הם מחליטים לשבת ולדבר. תוך זמן קצר הם מוצאים פתרון המקובל עליהם. נשמע לכם אוטופי מדי? זו בדיוק המציאות של תכנית 'גישור-דיאלוג אחר' הפועלת בבתי-הספר ברחבי העיר.

במהלך התכנית, נחשפים התלמידים והמורים לשיח הגישור, ולומדים כיצד להתנהל בסיטואציות השונות בחיי היום-יום מתוך הקשבה, שאילת שאלות נכונות והבנות מנקודות מבט רחבות ושונות. כל זאת על-מנת לנהל ולפתור קונפליקטים שונים וליצור שיתופי-פעולה באופן חכם ויצירתי. המשתתפים בתכנית רוכשים כלים שימושיים, באמצעותם הם יכולים לבחור כיצד להתמודד עם הקונפליקטים בחייהם, לפעול מתוך אותן תגובות רגשיות ואוטומטיות, או לבחון כל קונפליקט לגופו ולהבין מהי הדרך הנכונה והמועילה לפתור אותו, על-מנת ליצור מצב של WIN-WIN, בו כל הצדדים מרוויחים.

תהליך גישור - דיאלוג אחר

תלמידה מגשרת בביה"ס היחידני מספרת: "שתי בנות מכיתה ד' ביקשו את עזרתנו לאחר שהסתכסכו. כפי שלמדנו בשיעורי גישור, הקשבנו להן, זיהינו מה חשוב לכל אחת והובלנו אותן לפתרונות מוסכמים עליהן. הצלחנו להביא לסיומו של סכסוך מתמשך. בהפסקה ראינו אותן משחקות ומשתפות פעולה. התחושה הייתה נפלאה."

במקביל לסדנאות המורים והילדים, התכנית כוללת גם סדנאות הורים, בהן השתתפו השנה כ-150 הורים. בכך, יוצרת התכנית קרקע חדשה המאפשרת לשיח הגישור לפרוח, לצאת מגבולות בית-הספר וליצור שינוי בכל תחומי החיים. השינוי משפיע אט-אט ובהדרגה על קהילת העיר כולה.

סדנת הורים - דיאלוג אחר

סדנת הורים. צילומים באדיבות עיריית יבנה

מדבריה של אימא שהשתתפה בסדנת הורים בביה"ס 'פרדס צפוני': "אני ממליצה לכל הורה ומחנך לעבור את הסדנה הזאת. בסדנה מקבלים הבנות לחשיבות הקשר עם הילד וידע כיצד להתמודד עם סיטואציות שונות. העובדה שהילדים עוברים את הסדנה במקביל, בשעות הבוקר, מאפשרת ליצור שינויים ולפתח שפה חדשה ומשותפת."

אורנה גילת, מנהלת ומייסדת 'המרכז לדיאלוג אחר': "משתתפי התכנית הינם שליחים המפיצים שיח חדש בבתי-הספר, במשפחות ובמעגלים השונים הסובבים אותם. המשתתפים רוכשים כלים חדשניים ושימושיים, המאפשרים להם ליצור, באמצעות תקשורת חיובית, הבנות והסתכלות יצירתית, את המציאות שהם רוצים לעצמם, וכך אף להשפיע באופן משמעותי על מערכות היחסים בסביבתם. ההשקעה בחינוך ובקהילות בתי-הספר בעיר מאפשרת לנו לבנות קהילה שותפה, חזקה ומתפתחת, לעתיד טוב יותר עבור כולנו." גילת הודתה לראש העירייה, צבי גוב-ארי, על התמיכה ועל ראייתו לטווח ארוך לשינוי אקלימי בעיר, למנהלי בתי-הספר ולרכזות הגישור, על שהם מאפשרים להפוך את ההלכה למעשה, להטמיע את השפה, התפישה וההתנהלות בקרב התלמידים, המורים ובקהילה.


קישור לכתבה המקורית